By: remont | May 05, 2018

Szpachlowanie ścian

Przygotowując się do remontu, wiele ludzi ma poważny dylemat związany z znalezieniem dobrego budowlańca, który podoła z wyzwaniem. Rynek pełen jest ceniących się "specjalistów", których jakość pracy pozostawia wiele do życzenia. Czasami idealnym wyjściem jest wziąć sprawy na własne barki - jednak jak wiadomo potrzebujemy narzędzi i podstawowej wiedzy budowlanej - by nie zgotować sobie katastrofy. Przedstawiamy skrócony samouczek, co zrobić krok po kroku, gdy zdecydujemy się na własnoręczne wyszpachlowanie ścian. Szpachlowanie nie wymaga od nas drogiego zasobu sprzętu i konkretnych umiejętności, nie licząc cierpliwości, staranności w tym, co robimy oraz dokładności w nakładaniu kolejnych warstw gładzi szpachlowej.Pamiętajmy jednak jednak jeżeli nie czujemy się na siłach powierzmy szpachlowanie wykwalifikowanej firmie remontowej.

Sprzęt do szpachlowania co musimy kupić?

Rozpoczynając we własnym zakresie szpachlowanie powierzchni, musimy zakupić wspomnianą wyżej masę szpachlową - gdy jesteśmy "wygodni" możemy nabyć gotową już szpachlę w wiaderku - jest gotowa do użycia od zaraz, papier ścierny (ten potrzebny będzie w kilku ziarnistościach od 110 do 180), który posłuży nam do szlifowania powierzchni po wyschnięciu zaprawy na ścianie - pamiętamy, że rozpoczynamy od najgrubszego papieru by pozbyć się największych nierówności, na drobnym kończąc. Niezbędna będzie równeż szpachelka i paca narzędzia te muszą być (nowe lub obczyszczone z brudu) wykonane ze stali nierdzewnej - przydadzą się do rozprowadzania szpachli na ścianę.


Szpachlowanie powierzchni

Jak zabezpieczyć pokój do szpachlowania


Zanim zabierzemy się do szpachlowania, zaleca się wyniesienie wszystkich sprzętów z danego pokoju, także meble i sprzętami gospodarstwa domowego (by nie uległy zabrudzeniu. Następnie zabezpieczamy elementy stałe, których nie przeniesiemy, takie jak podłogi, terakotę, parapety.
Zaniedbanie w/w zaleceń skutkować będzie dodatkowym zajęciem w postaci sprzątania, które może okazać się dość trudne.

Sprawdzenie scian


Nadszedł czas na analizę powierzchni gdzie chcemy nanieść szpachlę. Jeżeli stara farba kruszeje i odchodzi płachtami, trzeba się jej pozbyć poprzez monotonne skrobanie. Polecamy tu użycie szpachelki, ale można wspomóc się czymkolwiek, co sprawi, że pozbędziemy się starej warstwy.

Jeżeli pojawią się pęknięcia na naszej powierzchni, można je delikatnie poszerzyć, by ułatwić późniejsze wprowadzenie szpachli.

Przygotowujemy ścianę


Kolejnym krokiem prac jest wyczyszczenie ścian. Jest to o tyle istotna czynność, że wykonana niechlujnie może utrudnić zespolenie szpachli ze ścianą. Teoretycznie oznacza to, że po paru dniach warstwa może zacząć pękać. Do obczyszczenia przyda się zwykły odkurzacz, najlepiej ze szczotką.

Gruntowanie po co to robić?


Gruntowanie jest ważnym elementem, jeżeli chodzi o samodzielne szpachlowanie ścian. Wykonanie tej czynności znacznie poprawi chłonność podłoża oraz zagwarantuje lepsze przyleganie gładzi, na którą chcemy nanieść szpachlę z powierzchnią.

Przygotowanie gładzi

Masa szpachlowa to produkt w proszku ( taki jest zalecany przy pracach na dużej powierzchni) mieszamy z wodą, zgodnie z instrukcją producenta. Najlepszym sposobem, by uzyskać jednolitą masę bez grudek, jest użycie wiertarki z mieszadełkiem.

Rozprowadzamy gładź gipsową

Proces Przygotowania mamy już za sobą, więc możemy przejść do najważniejszego kroku. Zaklejamy wszelkie pęknięcia i rozprowadzamy równomiernie gips po powierzchni, zwracając szczególną uwagę, by nie pozostawić burchli, które mogą osłabić trwałość naszej warstwy. Czekamy 5-10 godzin, aż całość podeschnie.

Dopracowujemy powierzchnię

Grubsze nierówności ścieramy papierem ściernym, następnie kładziemy ostateczną warstwę gładzi szpachlowej, równając powierzchnie precyzyjnymi ruchami. Tak nałożoną zaprawę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Ostatnim krokiem naszej pracy jest docieranie nierówności.
Zaleca się użycie w tym celu drobnoziarnistego papieru ściernego, który zeszlifuje drobne nierówności oraz wypukłości które powstały podczas nakładania zaprawy.

Wykonanie powyższych czynności daje nam pewność, że samodzielne szpachlowanie ścian zakończy się powodzeniem.


Category: Remont 

Tags: