By: remont | January 29, 2018

Malowanie ścian to praca, którą praktycznie każdy może wykonać sam. Aby jednak efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami, a farba nie odchodziła, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, dotyczących właściwego przygotowania powierzchni. Oto kilka najważniejsze z nich.

Od czego zacząć przy malowaniu sufitów

Punktem wyjściowym powinno być nabycie wszystkich wymaganych narzędzi i materiałów. Przyda się przede wszystkim folia ochronna oraz taśmy do oklejania. Warto zapatrzyć się też w zaprawę szpachlową oraz papier ścierny.

Niezbędny będzie także zakup wałków, pędzli oraz farb. Pierwszym etapem prac wszystkich profesjonalnych malarzy jest ocena stanu ścian. Jeśli były one wcześniej pokryte farbą, należy sprawdzić jej przyczepność do podłoża. Wszelkie miejsca, w których stara farba odstaje lub łuszczy się należy dokładnie wyczyścić. Zostawienie nieprzylegających powłok spowoduje, że nowa farba z czasem również będzie odchodzić od ścian.

Wszelkie nierówności należy zalepić zaprawą szpachlową, a po jej wyschnięciu zetrzeć papierem ściernym by uzyskać równą powierzchnię. Pył lub kurz należy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Gruntowanie ścian i jego rola

Po wstępnym przygotowaniu powierzchni , należy je zagruntować. Warto mieć na uwadze, że gruntowanie powierzchni to obowiązkowa czynność, która spełnia niezwykle istotną rolę.

Przede wszystkim pomaga zastopować i wyrównać chłonność ścian. Dzięki temu wilgoć nie jest wciągana z naszej farby i nie prowadzi to do jej odpadania od powierzchni.

Powłoka gruntowa ułatwia także utwardzić podłoże i wyrównać strukturę. Dzięki właściwościom emalia gruntująca wiąże luźne cząsteczki, takie jak pył oraz poprawia lepkość ścian, co również powoduje dobre przyleganie powłoki malarskiej. Do zrobienia tej czynności należy zastosować dedykowaną farbę gruntującą, producentów, polecanych przez producentów farb i doradców w markecie budowlanym

Jaka farba do malowania ścian

Końcowym etapem prac jest już tylko malowanie ścian. W dzisiejszych czasach na rynku największą popularnością sławią się farby akrylowe, które zawierają w swoim składzie więcej żywicy wpływającej na elastyczność powłoki malarskiej.

Jeśli zależy nam na tym, aby pod powłoką malarską ukryć niewielkie niedoskonałości ścian, może zdecydować się na nowoczesne farby ceramiczne.

Liczba warstw jakie powinniśmy nałożyć na ściany, zależy w dużej mierze od jakości farby jaką zakupimy. Wiodące produkty zapewniają idealne krycie już po pierwszym lub lub dwóch malowaniach, zwłaszcza jeśli kryta powierzchnia została wcześniej zagruntowana. Tylko wysokiej jakości farby w połączeniu z dobrze przygotowaną do malowania powierzchnią dają pewność, że farba nie będzie pękać i posłuży nam długie lata.

Jeżeli nie czujecie się na siłach - zawsze możecie zlecić pracę profesjonalistom np:
https://znajdzfirme.org/wykonczenia-wnetrz-powiat-suski-wadowicki,f233

Category: Remont 

Tags: